اعتبارسنجی

اعتبارسنجی

ارائه گزارش‌های اعتباری درباره شرکتهای خارجی (در دو قالب پایه و پیشرفته) با هدف بررسی وضعیت حقوقی، اعتباری و مالی شرکت خارجی، به‌عنوان پیش‌نیازِ عقد قرارداد بین شرکت ایرانی و خارجی

در چارچوب این خدمت، شرکت‌های ایرانی، به‌ویژه صادرکنندگان، می‌توانند اطلاعات جامعی در خصوص شریک یا شرکای تجاری خارجی خود به دست آورند. این اطلاعات در حوزه‌های تجاری، حقوقی، مالی و غیره است که می‌تواند دید مناسبی به شرکت ایرانی در خصوص آغاز همکاری با طرف خارجی بدهد. کسب اطلاعات جامع قبل از آغاز معاملات تجاری، به‌ویژه بهنگام فروش اعتباری (مدت‌دار)، یکی از مهم‌ترین روش‌های کاهش ریسک اعتباری و تجاری است.

این خدمت در دو نوع پایه و پیشرفته ارائه می‌شود، که البته بسته به ساختار و میزان شفافیت اطلاعات شرکت‌ها در کشورهای مختلف، ممکن است ساختار گزارش در هر کشور متفاوت بوده و در برخی موارد، اطلاعات به‌صورت کامل موجود نباشد:

انواع گزارشات اعتبارسنجی:

 • اعتبارسنجی پایه: در این خدمت، اطلاعات کلی شرکت به‌ویژه تاییدیه به ثبت رسیدن شرکت در آن کشور ارائه می‌شود و شامل این اطلاعات است: اطلاعات تماس، وضعیت حقوقی، مشخصات مدیران، اطلاعات سهامداران عمده، شرکت‌های وابسته، شعب، حوزه فعالیت شرکت، مشخصات حسابهای بانکی شرکت، اطلاعات مالی و غیره.
 • اعتبارسنجی پیشرفته: در این خدمت، بررسی جامعی در خصوص وضعیت حقوقی، تجاری، مالی و غیره شرکت مورد نظر انجام شده و یک تحلیل‌گر مالی (اغلب دارای مدرک CFA) با بررسی صورتهای مالی سه ساله، در خصوص وضعیت کلی مالی و اعتباری شرکت اظهارنظر می‌کند. لازم به ذکر است که نوع، حجم و سایر شرایط معامله بین شرکت ایرانی و خارجی، عامل اصلی تعیین‌‌‌کننده برای نحوه تحلیل و عمق بررسی‌هاست. در موارد لزوم، کارشناس اعتباری به محل شرکت/کارخانه و غیره مراجعه کرده و وضعیت فعالیت شرکت را از نزدیک بررسی می‌کند. به‌منظور درک عمیق از وضعیت هر کشور/بازار، از تحلیل‌گران مستقر در آن منطقه جغرافیایی (حوزه خلیح فارس، اروپا، آسیای شرقی و …) استفاده می‌‌‌شود.

دسترسی به بانک اطلاعاتی جامع شرکتها در کشورهای خارجی و توانایی ارائه گزارشات اعتباری در اکثر کشورهای جهان در کوتاه‌ترین زمان

ویژگی ها و کاربرد گزارشات اعتبارسنجی

 • شناخت بهتر و بیشتر طرف تجاری و کاهش ریسک در معاملات
 • بهبود کیفیت اطلاعات اخذ شده در مورد طرف تجاری به‌واسطه اخذ اطلاعات از منابع معتبر و مستقر در آن کشور
 • کاهش هزینه های مازاد برای بررسی طرف تجاری، به‌واسطه عدم نیاز به مراجعه حضوری به مراجع مختلف در کشور مقصد
 • صرفه جویی در زمان
 • پرداخت ریالی و عدم وجود مشکلات مربوط به انتقال کارمزد خدمت
 • دسترسی به خدمات در کشورهای مختلف با وجود موانع تحریم

کلیه شرکتهایی که با یک شرکت خارجی معامله کرده و عمدتاً می‌خواهند فروش اعتباری (مدت‌دار) داشته باشند. این خدمت به‌ویژه مناسب موارد ذیل است:

 • بنگاه‌های کوچک و متوسط که توانایی صرف وقت و هزینه برای بازدید و ملاقات حضوری شرکت مقصد را ندارند؛
 • معاملات با حجم پایین که ارزش صرف هزینه و سفر به کشور مقصد را ندارد؛
 • برای شرکتهای بزرگ ایرانی که برای انجام یک معامله، شرکتهای خارجی متعددی را مدنظر دارند و با استفاده از این خدمت می‌توانند بهترین گزینه‌ها را انتخاب نموده و زمان و انرژی خود را صرف مذاکرات با گزینه‌های نهایی کنند.

برای دریافت این گزارش‌ها فقط کافی‌ست فرم درخواست شرکت «ایران بیزهاب» را که شامل اطلاعات درخواست‌کننده و اطلاعات شرکت هدف است، پر کنید.

ارائه این گزارش‌ها با توجه به نوع پایه و پیشرفته و همچنین کشور مقصد، بین 2 تا 15 روز کاری از زمان ثبت تقاضا زمان می‌برد.

ایران بیزهاب اولین مرکز تخصصی ارائه دهنده خدمات مدیریت ریسک اعتباری به شرکتهای ایرانی