بیمه اعتباری

بیمه اعتباری

ارائه انواع بیمه‌های اعتباری از سوی مؤسسات بیمه اعتبار صادراتی (ECA) و بیمه‌گران اعتباری خصوصی با هدف تضمین بازپرداخت مطالبات تجاری در قراردادهای صادراتی و کمک به تامین مالی قراردادهای وارداتی

در فضای کنونی تجارت بین‌الملل و محدودیت‌های جاری، به‌منظور فراهم آوردن امکان خرید کالا و خدمات ایرانی به‌صورت اعتباری برای خریداران خارجی و/یا خرید کالای خارجی به صورت اعتباری برای ایرانیان، بانکها و برخی مؤسسات مالی خارجی در قالب خطوط اعتباری اقدام به اعطای اعتبار به خریدار می‌کنند یا بعضی از شرکتها معاملات خود با طرف تجاری را به صورت مستقیم به روش حساب باز و اعتباری انجام می‌دهند. در این شرایط، ریسک معاملات افزایش می‌یابد و به ابزاری برای پوشش‌ این ریسک اعتباری نیاز است.

در چنین شرایطی، بیمه‌نامه اعتباری، ریسک عدم بازپرداخت اصل و سود در معاملات اعتباری را تضمین می‌کند. در قالب این خدمت، شرکت صادرکننده کالا یا خدمات می‌تواند با بهره‌مندی از این نوع بیمه‌‌نامه، ریسک بازپرداخت را تا حد زیادی کاهش دهد. بدین ترتیب صادرکننده ایرانی، امکان ارائه شرایط فروش اعتباری مطلوب‌تر به خریداران خارجی را داشته که این امر خود یک مزیت رقابتی محسوب می‌شود. از سوی دیگر، واردکننده ایرانی با بهره‌گیری از این ابزار می‌تواند فروشنده خارجی را ترغیب کند تا فروش اعتباری و مدت‌دار داشته باشد. در همین راستا، شرکت «ایران بیزهاب» با بهره‌گیری از خدمات شرکتها و مؤسسات برتر بیمه‌گر اعتباری داخلی و خارجی، امکان اخذ بیمه‌نامه برای معاملات صادراتی یا وارداتی شرکتهای ایرانی یا سایر شرکتهای حوزه خاورمیانه و آسیای میانه (CIS) را فراهم می‌آورد.

علاوه بر بیمه اعتباری برای معاملات تجاری، بیمه سرمایه‌گذاری از دیگر ابزارهای قابل ارائه برای مدیریت ریسک است. در بیمه سرمایه‌گذاری، ریسک سرمایه‌گذاری (اصل و سود) در سایر کشورها در مقابل ریسکهای سیاسی بیمه می‌شود. این ابزار برای پروژه‌های سرمایه‌گذاری در سایر کشورها مناسب است.

شرکت «ایران بیزهاب» بازویی توانمند در ارائه بیمه‌نامه‌های اعتباری از سوی مؤسسات برتر دنیا به شرکتهای ایرانی یا طرف‌های قراردادی آنها

ویژگی ها و مزایای بیمه اعتباری

  • بیمه‌نامه اعتباری بدین معناست که در صورت عدم پرداخت وجه از سوی خریدار، بیمه‌گر به فروشنده تادیه خسارت می‌نماید.
  • اخذ این بیمه‌نامه به صادرکننده کمک می‌کند که از بازگشت وجوه خود اطمینان حاصل کند و به واردکننده نیز کمک می‌کند تا بتواند به صورت نسیه (مدت‌دار) خرید نماید.
  • این بیمه‌نامه‌ها معمولا حدود 90% پوشش ریسک دارند و این یعنی در صورت بروز خسارت، تا 90% مبلغ قرارداد، از سوی بیمه‌گر اعتباری به فروشنده تادیه خسارت خواهد شد. 10% مابقی فرانشیز بر عهده بیمه‌گذار (فروشنده) است. البته این درصد پوشش، بنا بر نیاز صادرکننده و همچنین ریسک‌سنجی شرکت بیمه‌گر معمولاً بین 50 تا 100 درصد قابل تغییر است.
  • در بیمه‌نامه‌های اعتباری، معمولاً ریسکهای تجاری پوشش داده می‌شوند که ریسکهای ناشی از قصور خریدار در بازپرداخت وجوه قرارداد به‌واسطه ورشکستگی، اعسار، استنکاف از قبول کالا و غیره هستند. برخی از بیمه‌گران اعتباری ریسکهای سیاسی را نیز پوشش می‌دهند که ریسک‌های ناشی از جنگ، آشوب، تصمیمات دولت آن کشور یا هر اقدامی از سوی دولت آن کشور هستند که منجر به عدم توانایی پرداخت خریدار خارجی شود.
  • بیمه‌گذار باید حق بیمه را در قالب درصدی از ارزش معامله به بیمه‌گر پرداخت کند، تا بیمه‌نامه نافذ گردد. تعیین نرخ این حق بیمه تحت تاثیر عوامل مختلفی همچون ریسک خریدار، ریسک کشور خریدار، مدت اعتباری قرارداد، میزان ریسک‌های تحت پوشش، ابزارهای تضمینی موجود و سایر عوامل است.
  • بسته به ماهیت ریسک‌های تحت پوشش (تجاری/ سیاسی)، ماهیت خریدار یا متعهد پرداخت (بانک/موسسه مالی/ نهاد دولتی/شرکت خصوصی و غیره)، شرکت ارائه‌کننده بیمه (دولتی/خصوصی و همچنین داخلی/خارجی/بین‌المللی)، ابزارهای پایه یا تضمینی مورد استفاده در معامله (اعتبار اسنادی/سفته/برات/قرارداد و غیره) و سایر عوامل تاثیرگذار، فرایند و جزئیات بررسی و صدور این نوع بیمه‌نامه متغیر است.

لازم به ذکر است که پشتوانه صدور این نوع بیمه‌نامه، در بسیاری از موارد، اعتبارسنجی شرکت خریدار از سوی شرکت «ایران بیزهاب» یا سایر شرکتهای اعتبارسنجی همکار در سراسر جهان است.

کلیه صادرکنندگان و واردکنندگان ایرانی و همچنین شرکتهای سرمایه‌گذاری و مجری پروژه در خارج از کشور می‌توانند از این خدمات استفاده کنند.

بسته به نوع قرارداد و سایر عوامل متاثر، مدارک از متقاضی درخواست می‌شود. ارائه اسناد مربوط به قرارداد صادراتی یا وارداتی و همچنین مدارک هویتی، حقوقی و مالی در مورد خریدار کالا و خدمات (به‌منظور اعتبارسنجی) از مدارک پایه‌ای برای بهره‌مندی از این خدمت هستند.

زمان لازم برای ارائه این خدمت به نوع معامله و شرایط مختلف بستگی دارد.

ایران بیزهاب اولین مرکز تخصصی ارائه دهنده خدمات مدیریت ریسک اعتباری به شرکتهای ایرانی