تامین مالی تجاری

تامین مالی تجاری

کمک به تأمین مالی تجاری معاملات صادراتی و یا وارداتی، به‌ویژه در معاملات حساب باز (قراردادی)

در تأمین مالی تجاری، ابزارها و روش‌های مختلفی وجود دارند که با استفاده از آنها، یک بنگاه می‌تواند به سرمایه لازم برای تداوم جریان کسب‌وکار خود دست یابد. نوع ابزار مورد استفاده، تعیین‌کننده نحوه دستیابی بنگاه به وجوه نقد، اعتبارات، سرمایه‌گذاری و سایر انواع دارایی برای استفاده از آنها در معاملات تجاری است.

 به‌علاوه تأمین مالی تجاری یکی از راهکارهای کاهش ریسک معاملات به حساب می‌آید. در اغلب روش‌ها، فروشنده علاوه بر اینکه به واسطه استفاده از این ابزار، از دریافت وجوه خود در سررسید اطمینان حاصل می‌کند، می‌تواند منابع مالی حاصل از فروش را زودتر به چرخه مالی شرکت برگرداند و بدین ترتیب مدیریت وجوه نقد به شیوه بهتری انجام شود.

روش‌های تأمین مالی تجاری، پیش و پس از حمل:

 • اعتبار تجاری: دریافت کالا و پرداخت وجه آن با فاصله زمانی (معاملات حساب باز یا قراردادی)
 • وام‌ یا تسهیلات از بانک‌ها یا سایر مؤسسات مالی: دریافت وجوه موردنیاز بر اساس قرارداد تجاری، سرمایه در گردش موردنیاز و غیره
 • اعتبارات اسنادی: فروش کالا و خدمات در قبال صدور اعتبار اسنادی از سوی بانک خریدار به‌عنوان تضمین بازپرداخت وجوه در سررسید در مقابل ارائه اسناد حمل
 • اسناد تجاری: اسنادی همچون برات، سفته (وصول با یا بدون واسطه بانک‌ها)
 • ضمانت‌نامه: انواع ضمانت‌نامه‌های بانکی مانند «ضمانت‌نامه پرداخت»  (PG)یا ضمانت‌نامه های صادره از سوی مؤسسات بیمه اعتبار صادراتی
 • تنزیل دین اسناد صادراتی: پرداخت وجه نقد اعتبارات اسنادی، سفته یا برات مدت‌دار با کسر کارمزد
 • فاکتورینگ (تنزیل دین صورت‌حساب): پرداخت وجه نقد فروش اعتباری مدت‌دار در قالب یک قرارداد/صورت‌حساب با کسر کارمزد
 • بیمه اعتبار صادراتی: بیمه عدم پرداخت خریدار خارجی در سررسید معاملات مدت‌دار

یکی از وظایف شرکت‌های ارائه‌دهنده ابزار مدیریت ریسک اعتباری، تسهیل در امر تأمین مالی تجاری صادرات و واردات به‌ویژه با تمرکز بر کاهش ریسک معاملات است. شرکت ایران بیزهاب این افتخار را دارد با تکیه بر روابط گسترده با مؤسسات مختلف ارائه‌دهنده انواع ابزارهای تأمین مالی تجاری برای معاملات صادراتی و/یا وارداتی، خدمات مختلفی را به‌ویژه در حوزه تأمین مالی معاملات حساب باز ارائه دهد.

لازم به ذکر است که با توجه به شرایط خاص کشور، ارائه این خدمت بهصورت محدود و انتخابی انجام میشود.

 

ایران بیز هاب ارائه دهنده خدمات تخصصی در حوزه تامین مالی تجاری بویژه معاملات حساب باز با تکیه بر ارتباطات گسترده بین المللی

ویژگی ها و کاربرد تامین مالی تجاری

 • تسهیل امر صادرات و واردات برای تجار ایرانی، بویژه در معاملات اعتباری و یا حساب باز
 • کاهش ریسک معاملات تجاری بین المللی
 • تأمین و تداوم جریان وجوه نقد شرکت
 • استفاده از انواع ابزارهای تأمین مالی تجاری در سطح بین‌المللی

صادرکنندگان، واردکنندگان، تجار، تولیدکنندگان و سایر بنگاه‌های اقتصادی که به تأمین منابع مالی و کاهش ریسک معاملات بین‌المللی نیاز دارند.

بسته به نوع معامله و ابزار تأمین مالی مورد نیازِ شرکت ایرانی از یک سو و از سوی دیگر الزامات مؤسسه خارجی ارائه‌دهنده ابزار تأمین مالی تجاری، مدارک و اسناد مختلفی باید ارائه شوند.

با توجه به تنوع ابزارهای تأمین مالی تجاری، الزامات مختلف مؤسسات خارجی ارائه‌دهنده خدمات و نیز حجم و سایر ویژگی‌های یک معامله تجاری، زمان ارائه خدمات فرق می‌کند.

ایران بیزهاب اولین مرکز تخصصی ارائه دهنده خدمات مدیریت ریسک اعتباری به شرکتهای ایرانی