وصول مطالبات

وصول مطالبات

وصول مطالبات به معنای  باز پس گرفتن مطالبات معوق از بدهکار و تبدیل اسنادی نظیر چک و سفته به پول نقد است. وصول مطالبات در سطح بین‌المللی راهکارها و روش‌های خاص خود را دارد و استفاده از روش‌های نادرست می‌تواند مشکلات جبران‌ناپذیری به بار آورد.

در تجارت بین‌الملل، وصول مطالبات و احقاق حقوق معوقه علاوه بر دانش حقوقی حرفه‌ای، به تخصص و مهارت بالاتری نیاز دارد. آشنایی با اصول تجاری بین‌المللی، قوانین حقوقی، مقررات و آیین‌نامه‌ها، فرهنگ و ادبیات رفتاری و سایر عوامل تاثیرگذار در محل استقرار شرکت بدهکار اهمیت ویژه‌ای دارند. این امر مهم معمولاً به‌وسیله مؤسسات وصول مطالبات یا وکلا در هر کشور انجام می‌شود. با توجه به اینکه پیدا کردن مؤسسات حقوقی توانمند در هر کشور کار مشکلی است، در دنیا مجموعه‌ «شبکه‌های وصول مطالبات» وجود دارند که در هر کشور نماینده/دفتر/مؤسسه حقوقی طرف قرارداد دارند.

در همین راستا و در دایره خدمت‌رسانی 360 درجه شرکت «ایران بیز هاب» در حوزه مدیریت ریسک اعتباری و تجاری و کمک به تامین مالی شرکتها، «ایران بیز هاب» این امکان را دارد که با توجه به ارتباطات با مجموعه‌ای از شبکه‌ها یا شرکتهای وصول مطالبات در دنیا، خدمت وصول مطالبات را به مشتریان خود در سطح بین‌المللی ارائه داده و معوقات و مطالبات مالی تجار ایرانی را در بیشتر کشورهای دنیا پیگیری نماید.

این خدمت به دو شیوه ارائه می شود:

  • روش غیرحقوقی: در این روش، نمایندگان و همکاران خارجی «ایران بیز هاب» با فرد/شرکت بدهکار تماس گرفته، مذاکره حضوری انجام داده و با بهره‌گیری از انواع روش‌های مذاکره سعی در حل اختلاف و در نهایت اعمال فشار بر شرکت بدهکار دارند. این مراحل تا وصول مطالبات شرکت ایرانی ادامه می‌یابند. در صورت عدم موفقیت، مرحله بعدی روش حقوقی و مراجعه به دادگاه است. در این روش شرکت ایرانی بدون پرداخت هزینه‌های گزاف و صرفاً با پرداخت درصدی از کل مبلغ معوقه، می‌تواند طلب خود را وصول کند.
  • روش حقوقی: در این روش به کمک تیم وکلایی که در هر کشور در اختیار این مؤسسات هست، شکایت رسمی و حقوقی در دادگاه محل کشور بدهکار انجام شده و موضوع به‌صورت قانونی پیگیری می‌شود. بدیهی است این روش مستلزم پرداخت هزینه وکیل و سایر هزینه‌های مترتب است.

با توجه به محدودیت موجود برای کشور در عرصه بین‌المللی، ارائه این خدمت به‌صورت انتخابی خواهد بود.

ارائه‌دهنده خدمات وصول مطالبات از طرف‌های خارجی با بهره‌گیری از شبکه‌های مؤسسات وصول مطالبات بین‌المللی

ویژگی های وصول مطالبات

  • استفاده از وکلا و کارشناسان حقوقی حرفه‌ای هر کشور که به قوانین و مقررات آن کشور مسلط هستند، یک مزیت رقابتی است.
  • آشنایی با قوانین تجارت بین‌الملل از سوی «ایران بیز هاب» و امکان مذاکره با شرکت بدهکار یا شبکه‌های وصول مطالبات به زبان انگلیسی، از جمله نکات مهم به هنگام ارائه این خدمت هستند.
  • در بسیاری موارد، این امکان وجود دارد که اگر شرکت بدهکار همکاری نکند، نام شرکت بدهکار، به‌عنوان یک شرکت ناتوان در پرداخت یا معسر در لیست سیاه مؤسسات اعتبارسنجی وارد شود. این موضوع می‌تواند به‌عنوان یکی از ابزارهای اعمال فشار بر بدهکار استفاده شود.
  • استفاده از خدمات وصول مطالبات می‌تواند بسیاری از معضلات موجود همچون دوری راه، سختی رفت‌وآمد به آن کشور و هزینه‌های گزاف چنین اقداماتی را برطرف کند. از سوی دیگر، شرکت بدهکار زمانی که با کارشناسان یا وکلای حرفه‌ای کشور خود روبه‌رو می شود، به خاطر اجتناب از مشکلات آتی، در بسیاری موارد همکاری نموده و بدهی خود را پرداخت می‌کند.
  • پیدا کردن مؤسسه وصول مطالبات یا وکیل معتبر و توانمند در سایر کشورها کار بسیار دشواری است که این خدمت این راه را هموار می‌کند.
  • در کل، این خدمت، وصول مطالبات از بدهکاران خارجی را تسریع نموده و هزینه را کاهش می‌دهد.

کلیه شرکتهایی که از یک فرد یا شرکت خارجی مبلغی را طلب دارند می‌توانند از این خدمت استفاده کنند. در اکثر کشورها، معمولاً حداقل مبلغ طلب برای استفاده از این خدمت 10 هزار دلار است.

بسته به نوع پرونده، مدارک و اسناد مختلفی از سوی مؤسسات وصول مطالبات برای شروع به کار درخواست می‌شود. اطلاعات کامل شرکت بدهکار، به‌علاوه اسناد مربوط به قرارداد تجاری که این بدهی در چارچوب آن قرار دارد، جزء اطلاعات اصلی است که باید از سوی شرکت ایرانی ارائه شود.

بسته به میزان بدهی معوقه، کشوری که بدهکار در آن قرار دارد، نوع وصول مطالبات (غیرحقوقی یا حقوقی) و سایر عوامل تاثیرگذار، این زمان فرق می‌کند.

ایران بیزهاب اولین مرکز تخصصی ارائه دهنده خدمات مدیریت ریسک اعتباری به شرکتهای ایرانی