پروفایل اعتباری

تهیه پروفایل اعتباری

تهیه پروفایل شرکت ایرانی (در دو قالب پایه و پیشرفته) از دیدگاه اعتباری و تجاری با هدف ارائه بهینه خدمات آن شرکت در سطح بین المللی

ضعف در ارائه توانمندی‌های تجاری و اعتباری یک شرکت همواره یکی از ریسک‌هایی است که می‌تواند فعالیت‌های یک شرکت را در عرصه بین‌المللی تحت تأثیر قرار دهد. به‌ویژه آنکه شرکت‌های ایرانی به دلیل محدود بودن فعالیت‌های بین‌المللی به‌واسطه شرایط موجود در سال‌های اخیر، در بسیاری از جنبه‌ها از استانداردهای لازم برای ارائه وجهه و توان مالی و تجاری شرکت خود فاصله گرفته‌‌اند.

برقراری هر نوع رابطه تجاری با طرف‌های خارجی اعم از سرمایه‌گذاری مشترک، اخذ فاینانس، دریافت نمایندگی، واردات و صادرات و غیره مستلزم ارائه ویژگی‌ها و توانمندی‌های شرکت ایرانی به شکل مناسب است. در این میان، داشتن پروفایل اعتباری از الزامات اساسی برای دریافت تامین مالی تجاری پیش و پس از حمل است.

با توجه به محدودیت موجود برای استفاده از سیستم بانکی و ابزارهای بانکی همانند اعتبارات اسنادی، خرید اعتباری بصورت حساب باز (برپایه قرارداد) بین خریدار و فروشنده می‌تواند یکی از راه‌های برون‌رفت از محدودیت‌های فعلی باشد، که بدین منظور کلیه اعتباردهندگان از شرکت متقاضی گزارش یا پروفایل اعتباری شرکت را درخواست می‌کنند

در واقع، اگر فروشنده خارجی مطمئن شود که شرکت ایرانی توان بازپرداخت مبالغ را در سررسید دارد، می‌تواند به‌صورت اعتباری به طرف ایرانی فروش انجام دهد. البته میزان اتکای فروشنده به اعتبارات بانکی و پوشش‌های بیمه اعتباری در کشور مبدا، با توجه به شرایط فعلی، می‌تواند بر این امر تاثیرگذار باشد. بهترین حالت برای بهره‌مندی از فروش اعتباری زمانی است که فروشنده یا از منابع داخلی شرکت یا از خطوط اعتباری فروشنده استفاده می‌کند.

ابتدا شرکت‌های ایرانی اطلاعات تجاری و مالی خود را درباره‌ی شرکت‌ یا پروژه‌هایی که تمایل دارند در آنها از منابع مالی و تخصص خارجی استفاده کنند ارائه می‌دهند، سپس شرکت ایران بیزهاب پس از بررسی و تحلیل‌های کارشناسی، گزارشی جامع و حرفه‌ای را به زبان انگلیسی تهیه می‌کند. این پروفایل اعتباریِ تهیه شده می‌تواند برای ارائه به طرف‌های مختلف تجاری خارجی استفاده شود.

شایان ذکر است که طبق استانداردهای بین‌المللی، مدت اعتبار چنین گزارش‌هایی شش ماه الی یک سال است که پس از این مدت، با هزینه اندک قابل به‌روزرسانی است.

ارائه تخصصی ترین و حرفه ای ترین پروفایل اعتباری شرکتها مبتنی بر استانداردهای بین المللی

ویژگی ها و کاربرد پروفایل اعتباری شرکت

  • تهیه یک پروفایل حرفه‌ای برای شرکتهای ایرانی، با تاکید بر توان اعتباری و تجاری، کمک می‌کند که این شرکتها بتوانند توانمندی خود به طرف‌های خارجی را به نحو احسن نشان دهند.
  • در این پروفایل سعی می‌شود موارد زیر ارائه شوند:
    • ماهیت حقوقی شرکت ایرانی و سهامداران آن بر اساس اسناد مثبته،
    • توان اعتباری شرکت بر اساس صورتهای مالی، اعتبار نزد بانکهای ایرانی، میزان فروش و ارائه خدمات، سود حاصله و سایرموارد مالی،
    • توان تجاری شرکت همانند جایگاه در بازار ایران، طرف‌های قدرتمند تجاری، مجوزها، جوایز، گواهینامه‌ها و غیره
  • این پروفایل اعتباری در دو قالب پایه و پیشرفته تهیه می‌شود. در قالب پایه، اطلاعات کلی مالی و حقوقی شرکت منعکس می‌شود، ولی در قالب پیشرفته اطلاعات کامل شرکت به همراه تحلیل اعتباری سه ساله تهیه شده از سوی کارشناسان اعتباری داخلی و خارجی ارائه می‌شود.

کلیه تجار و شرکتهای ایرانی که قصد معاملات تجاری بین‌المللی داشته یا اینکه به دلیل کمبود نقدینگی و دلایل دیگر به دنبال تامین مالی برای واردات یا اجرای پروژه‌های خود در داخل کشور هستند.

بسته به میزان اطلاعاتی که شرکت ایرانی تمایل دارد در پروفایل اعتباری خود منعکس کند، باید اسناد و مدارک مربوطه را ارائه دهد.

پس از ازائه کلیه اسناد و مدارک لازم از سوی متقاضی، بسته به نوع پروفایل اعتباری، 3 الی 15 روز کاری زمان می‌برد تا پروفایل اعتباری شرکت ارائه شود.

ایران بیزهاب اولین مرکز تخصصی ارائه دهنده خدمات مدیریت ریسک اعتباری به شرکتهای ایرانی